مجله دلتا
افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منوط بر وضعیت صندوق پس‌انداز یکم و تخصیص اعتبار است.
وام خرید مسکن
بنابر اعلام بانک مسکن افزایش وام خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز یکم منتفی است چرا که برای افزایش وام خرید مسکن باید، منابع پیش‌بینی شود.

 

به گزارش مجله دلتا ابوالقاسم انارکی، مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به اینکه افزایش سقف تسهیلات منوط به پیش بینی راهکار های تامین کسری منابع است گفت: پیشنهاداتی مبنی بر افزایش تسهیلات ۸۰ میلیون تومان که هم‌اکنون ارائه می‌شود، داشته‌ایم و درخواست تامین اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی را ارائه کرده‌ایم، اما فعلا برنامه‌ریزی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن صورت نگرفته است.

مدیر عامل بانک مسکن در تشریح این موضوع که سقف تسهیلات در شهر تهران فقط می‌تواند کمتر از ۲۰ درصد یک واحد مسکونی در منطقه با قیمت متوسط را پوشش دهد، بیان کرد: تسهیلات مسکن در برخی شهر ها و استان‌ ها توان خرید متقاضیان را بالا می‌برد، اما این رقم برای شهر تهران تا حدودی پایین است. هم‌اکنون زوج‌ های متقاضی می‌توانند برای دریافت تسهیلات خرید مسکن تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ سود ۶ درصد در بافت فرسوده و ۸ درصد اقدام و سپرده گذاری کنند.

شایان ذکر است رشد قیمت مسکن در سال های ۹۶ و ۹۷ باعث شد تا توان خرید به شکل قابل توجهی کاهش یابد و تسهیلات نیز نتواند کفاف خرید مسکن را حداقل در سطح ۴۰ درصد تا ۵۰ درصد حفظ کند. این موضوع باعث شده تا به دلیل کافی نبودن تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم برای خرید مسکن؛ بیش از ۱۱۰ هزار متقاضی دریافت وام از این صندوق انصراف داده‌ و حساب خود را مسدود کنند.

با رشد قیمت مسکن و کاهش توان خرید متقاضیان، هنوز تصمیم جدی از سوی شورای پول و اعتبار به منظور افزایش سقف تسهیلات مسکن اتخاذ نشده است. این در حالی است که برخی از کارشناسان اعلام می‌کنند صندوق پس‌اندازی یکم، کارایی خود را از دست داده است.

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1398 ساعت 17:7 توسط مجله دلتا بدون نظر

کارشناسان مهم‌ترین علت رشد قیمت مسکن را افزایش نقدینگی و رشد قیمت مصالح ساختمانی می‌دانند.
جدیدترین قیمت مسکن در تهران

در شرایطی که قدرت خرید متقاضیان مسکن روزبه‌روز در حال کاهش است، گزارش بانک مرکزی از جدیدترین قیمت مسکن در تهران از افزایش‌ قیمت‌ها در ماه‌های دی و بهمن حکایت دارد. کارشناسان می‌گویند مهمترین دلیل رشد قیمت مسکن افزایش نقدینگی و رشد قیمت مصالح ساختمانی است.

به گزارش مجله دلتا بسیاری از مشاوران املاک وارد شدن میانگین قیمت مسکن به کانال ۱۴ میلیون تومان را ترس فروشندگان از فروش مسکن می‌دانند. اما کارشناسان تحلیل‌های متفاوتی از رشد قیمت مسکن در دوره‌ای که قدرت خرید مسکن کاهش یافته دارند.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی

فردین یزدانی دبیر علمی طرح جامع مسکن چند دلیل مهم را بر رشد قیمت مسکن دخیل دانسته و می‌گوید: اولین دلیل رشد قیمت مسکن افزایش قیمت مصالح ساختمانی به خصوص میلگرد و آهن در چند ماه گذشته است. چرا که بر هزینه تمام‌شده مسکن می‌افزاید.

روند صعودی قیمت دلار، عامل دیگری است که دبیر علمی طرح جامع مسکن در افزایش نقدینگی در جامعه موثر دانسته و اظهار می‌دارد: اگر نقدینگی در جامعه افزایش نمی‌یافت قیمت مصالح ساختمانی بالا نمی رفت. در اقتصادی که رشد منفی دارد قطعا ورود نقدینگی می‌تواند نگران کننده و در هر بخشی به خصوص مسکن تورم‌زا باشد. هم‌اکنون سرمایه‌گذاری ملکی امن‌ترین نقطه برای سرمایه گذاری و تبدیل سرمایه به دارایی است.

افزایش تقاضا

حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزایش مراجعات در دی و بهمن را دلیل رشد قیمت مسکن دانسته و می گوید: انتخابات مجلس شورای اسلامی باعث شد تا متقاضیان واقعی خرید مسکن و متقاضیانی که قصد سرمایه‌گذاری داشتند در دی‌ماه و بهمن‌ماه و قبل از انتخابات مجلس شورای اسلامی به بازار مسکن مراجعه کنند و این موضوع موجب رشد معاملات و قیمت مسکن شد.

وی تاکید می‌کند: پیشوازی متقاضیان مسکن از خرید مسکن چه برای خرید و چه برای سرمایه‌گذاری باعث شد تا بعد از افزایش تعداد معاملات مسکن، مالکان با مشاهده افزایش تقاضا، قیمت‌های خود را بالا ببرند.

ترس از کاهش ارزش پول ملی

از سوی دیگر حسن محتشم رئیس سابق انجمن انبوه سازان با اشاره به بیم متقاضیان مسکن از رشد قیمت در سال ۹۹ بیان می‌کند: ترس از کاهش ارزش پول ملی باعث شده تا بخشی از سرمایه‌ها به سمت مسکن کوچ کند.

او در ادامه می‌گوید: همواره با نزدیک شدن به پایان سال متقاضیان واقعی خرید مسکن و سرمایه‌گذاران ملکی تلاش می‌کنند که به تورم سال آینده برخورد نکنند و به همین منظور در تدارک خرید مسکن در ماه‌های پایانی سال برمی‌آیند. وقتی این تفکر وجود دارد و بازار مسکن نیز به این روند عادت کرده، میزان مراجعات و معاملات افزایش می‌یابد و به تبع آن قیمت مسکن نیز رشد می‌کند.

براساس این گزارش، این روزها عبور نقدینگی از مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان، افزایش نرخ ارز و قیمت مصالح ساختمانی و حتی جو روانی بازار مسکن کافی است تا جدیدترین قیمت مسکن در تهران متاثر از این عوامل، به سمت افزایش خیز بردارد.

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و یکم اسفند 1398 ساعت 16:23 توسط مجله دلتا بدون نظر

افزایش مجدد قیمت طلا و ارز، در روزهای گذشته موجب تشدید نگرانی خریداران و متقاضیان مصرفی مسکن شده و پیش بینی قیمت مسکن را دشوار کرده است.

پیش بینی قیمت مسکن

کارشناسان اقتصاد مسکن پیش از این پیش بینی کرده بودند که قیمت مسکن در سال ۹۹ نمی‌تواند بیشتر از نرخ تورم افزایش رشد کند و این افزایش بسیار پایین‌تر از خط تورم خواهد بود، اما جهش بازار های طلا و ارز در روز های اخیر با این پیش بینی ها مغایر است.

به گزارش مجله دلتا بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه‌ های معاملات ملکی شهر تهران، در بهمن‌ماه امسال وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته بیش از ۴۴ درصد افزایش داشته است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران؛ دلیل رشد قیمت مسکن در دی‌ و بهمن ماه ۹۸ را انتخابات مجلس شورای اسلامی دانست و گفت: در دی‌ و بهمن‌ ماه امسال و پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، افزایش مراجعه متقاضیان واقعی و همچنین سرمایه‌گذاران ملکی به بازار معاملات، رشد قیمت مسکن را در پی داشت.

حسام عقبایی در پاسخ به پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۹، گفت: قیمت مسکن در فروردین ماه سال آینده به دلیل تعطیلی بازار ها ثبات خواهد داشت، اما در ماه های اردیبهشت‌‌ و خرداد ، قیمت‌ ها خود را نشان خواهند داد.

وی درخصوص افزایش قیمت مسکن به تبعیت از افزایش نرخ ارز گفت: مسکن مانند سایر کالا ها بلافاصله نسبت به افزایش نرخ ارز واکنش نشان نمی‌دهد، به عبارت دیگر ، اگر روند افزایش نرخ دلار آمریکا ادامه یابد و پایدار بماند، قیمت مسکن حداقل ۲ یا ۳ ماه آینده به افزایش نرخ ارز واکنش نشان خواهد داد.

شایان ذکر است؛ میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران تا پایان دی‌ماه امسال ۱۳ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان بوده که در مقایسه با مدت‌ زمان مشابه در سال گذشته ۶۴ درصد افزایش داشته است.

همچنین بخوانید:

واحدهای سرگردان مسکن مهر پرند

همه چیز درباره وام مسکن ۵۰ میلیونی بازنشستگان

نوسان های بازار مسکن متاثر از اخبار هیجانی

کدام خانه‌ها بیشترین متقاضی را دارند؟

برنده دی ماه ۹۸ املاک دلتا (ویدئو)

برای مشاهده مطالب بیشتر از املاک دلتا دیدن نمایید

 

+ نوشته شده در یکشنبه یازدهم اسفند 1398 ساعت 17:29 توسط مجله دلتا بدون نظر

با هیجانات بازار مسکن در سال 98، متقاضیان بسیاری به امید کاهش قیمت‌ها، خرید آپارتمان را به سال 99 موکول کرده‌اند.

قیمت مسکن در سال 99

با نزدیک شدن به پایان سال ۹۸، گمانه‌زنی‌ها درخصوص قیمت مسکن در سال ۹۹ و اینکه آیا سایه رکود تورمی از بازار مسکن برداشته خواهد شد یا خیر، شدت یافته؛ یک انبوه‌ساز به این پرسش پاسخ داده است.

به گزارش مجله دلتا ایرج رهبر، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان تهران، در پاسخ به این سوال که آیا آن چنان که برخی ادعا می‌کنند، قیمت مسکن در سال ۹۹ با رشد ۲۰ درصدی مواجه خواهد شد، گفت: در سال ۹۹ اگر چنین افزایشی وجود داشته باشد، رشد عادی و حتی کمتر از تورم خواهد بود.

ایرج رهبر با اشاره به اینکه قیمت مسکن در سال ۹۸ در مقایسه با سال گذشته (۱۳۹۷) ۲۰۰ درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: متقاضیان خرید مسکن در صورتی که توان مالی خریداری مسکن مورد نظر خود را دارند، در خرید تعلل نکنند و روند خرید را سرعت دهند. وی ادامه داد: متقاضیان خرید مسکن سعی کنند پیش از پایان سال ۹۸، آپارتمان خود را خریداری کنند.

رئیس انجمن صنفی انبوه سازان تهران در ادامه ضمن اشاره به رکود تورمی در صورت افزایش شدید قیمت مسکن تصریح کرد: در ارتباط با رکود تورمی که برخی برای سال ۹۹ پیش بینی می‌کنند باید در نظر داشت که اگر افزایش قیمت در مسکن به تناسب تورم پیش رود می‌توان گفت رکود تورمی بوجود نمی‌آید، اما اگر قیمت مسکن به دلایل مختلف، جهش‌های غیر متعارف داشته باشد، به دلیل پایین بودن قدرت خرید متقاضیان مسکن، دچار رکود تورمی خواهیم شد.

همچنین بخوانید:

اقساط مسکن ملی چگونه پرداخت می‌شود؟

بازار مسکن در هفته ای که گذشت

مسیر بازار مسکن تا پایان سال ۹۸

کدام خانه‌های لوکس مشمول مالیات می‌شود؟

جدیدترین قیمت مسکن در منطقه ۶ تهران

برای مشاهده مطالب بیشتر از املاک دلتا دیدن نمایید

 

+ نوشته شده در یکشنبه یازدهم اسفند 1398 ساعت 17:25 توسط مجله دلتا بدون نظر

تجریش از محله‌های شمالی و نوستالژیک تهران است که با مکان‌های مهمی مانند امامزاده صالح و بازار معروفی به همین نام شناخته می‌شود.

خرید آپارتمان در تجریش

محله تجریش از شرق به خیابان شریعتی، از غرب به خیابان‌های دربندی و نیلوفر، از جنوب به بزرگراه‌های صدر و مدرس و از شمال به خیابان ولیعصر منتهی می‌شود. نزدیکی این محله به بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی شهر و سیستم‌های حمل‌ونقل متنوع، وجود تعداد بی‌شمار مرکز خرید و همچنین برخورداری از مجموعه‌های تفریحی، بسیاری را به فکر خرید آپارتمان در تجریش انداخته است. مجله دلتا در این قسمت از محله‌گردی به سراغ محله تجریش رفته است. با ما همراه باشید.

رونق محله تجریش در گذشته مانند بسیاری از توابع شمیرانات به واسطه کشاورزی ، دامداری و باغداری بوده است. اکنون نیز وجود بازار تجریش، پاساژها و مراکز خرید و فروش فراوان، محله تجریش را به یکی از مراکز اصلی خرید شمال شهر تبدیل کرده است. رونق اقتصادی خوب تجریش موجب شده تا جمعیت این محله بیش از پیش گسترش یابد.

دسترسی به تجریش

برای رسیدن به محله تجریش می‌توانید از ایستگاه متروی تجریش واقع در این محله استفاده کنید که آخرین ایستگاه خط یک متروی تهران است. اتوبوس تندروی راه‌آهن_تجریش نیز که جنوب تهران را به شمال آن وصل کرده شما را به این محله خواهد رساند. پایانه‌های تاکسیرانی مستقر در میدان قدس و میدان تجریش به نقاط مختلف شهر تاکسی دارند. با نبود محدودیت ترافیکی در این محله، دسترسی‌های محلی تجریش به خیابان‌های ولیعصر، شریعتی، چمران، صدر و مدرس تردد شما با خودروی شخصی را آسان خواهد کرد.

مراکز تجاری و تفریحی

تجریش مرکز مغازه‌ها و مراکز تجاری بزرگ و معروف است. تنوع اجناس و برندها در مراکز خرید تجریش مانند تندیس، قائم، البرز، ارگ تجاری، بعثت و … ساکنان این منطقه را از رفت و آمد به محله‌های دیگر بی‌نیاز می‌کند. بازار سنتی تجریش نیز به‌عنوان یک بازار تاریخی همواره گردشگران بسیاری را جذب کرده است. از مراکز تفریحی تجریش نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اگر اهل پیاده‌روی هستید رستوران‌ها و فست‌فودهای بسیاری در محدوده تجریش وجود دارد که اوقات فراغت خود را می‌توانید در آن‌ها سپری کنید.

بازار تجریش

مراکز درمانی

از مزایای خرید یا رهن و اجاره آپارتمان در تجریش دسترسی آسان به مراکز درمانی و بهداشتی است. بیمارستان شهدای تجریش مهم ترین مرکز درمانی در محله‌ تجریش است. علاوه بر آن درمانگاه طالقانی واقع در میدان قدس و شبکه بهداشت و درمان شمیرانات در ابتدای خیابان شریعتی از مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی به ساکنان این محله است.

خرید آپارتمان در تجریش

قیمت ملک در تجریش مانند بسیاری از مناطق شمالی تهران، بالا است و خرید آپارتمان در این محله بودجه بالایی می‌طلبد. باتوجه به استخوان‌بندی شهری منطقه، خانه‌های ویلایی بسیار و معدود خانه‌های کلنگی با متراژ‌های بالا در این محدوده وجود دارد که خرید آن‌ها می‌تواند یک سرمایه‌گذاری ملکی ایده‌آل تلقی شود.

هرچند که ممکن است وجهه تجاری تجریش بیشتر به چشم بیاید، اما در خیابان‌ها و فرعی‌های این محله بافت مسکونی آپارتمانی و ویلایی گسترده‌ای را مشاهده خواهید کرد. در بافت مسکونی تجریش خانه‌های ویلایی قدیمی، آپارتمان‌ها و برج‌ها به صورت ترکیبی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و تا حدودی دست خریداران و متقاضیان مسکن را در انتخاب باز گذاشته‌اند. برای اطلاع از قیمت خرید آپارتمان در تجریش و سایر مناطق تهران می‌توانید به سایت املاک دلتا مراجعه کنید.

همچنین بخوانید:

خرید آپارتمان در شهرک غرب

خرید آپارتمان در الهیه

خرید آپارتمان در کوی بیمه

خرید آپارتمان در اشرفی اصفهانی

خرید خانه در اردبیل ؛ نکاتی که لازم است بدانید

برای مشاهده مطالب بیشتر از املاک دلتا دیدن نمایید

 

+ نوشته شده در یکشنبه یازدهم اسفند 1398 ساعت 17:18 توسط مجله دلتا بدون نظر