به گزارش مجله دلتا اعلام قیمت‌های پیشنهادی گزاف که از انتظار تورمی مالکان نشات می‌گیرد تعجب فعالان بازار مسکن را برانگیخته است؛ چراکه این نوع قیمت‌گذاری در هیچ‌یک از گروه‌ های متراژی به اندازه بازار املاک کوچک‌ متراژ با مساحت تا ۶۰ متر مربع عمومیت پیدا نکرده است. علت این است که معدود فروشندگان واقعی باقی مانده در بازار مسکن از شرایط رکود شدید حاکم بر معاملات آگاه هستند و دلیلی برای دشوارتر کردن شرایط فروش ملک خود نمی‌بینند.

در عین حال یک گروه از فروشنده‌ها که آپارتمان‌های کوچک‌متراژ در بازار فروش املاک را عرضه کرده‌اند، همچنان بر قیمت‌های پیشنهادی بالاتر از سطح تنزل یافته ماه‌های اخیر اصرار دارند؛ به ویژه اینکه با کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا برای چنین واحدهایی به شدت بالا رفته است و مالکان این‌گونه استنباط می‌کنند که این واحدها در نهایت مشتری خود را خواهند داشت.

بررسی فایل‌های موجود در این گروه متراژی نزد بنگاه‌های معاملات املاک نشان می‌دهد حدود نیمی از آپارتمان‌های موجود در این بازار قیمت پیشنهادی بیش از حد مورد انتظار کنونی را دارند و البته گروه دیگری از فروشنده‌ها با فرآیند کاهش تدریجی قیمت‌های پیشنهادی همراه شده‌اند.

واسطه‌های ملکی معتقدند علت این مدل اعلام قیمت فروش آپارتمان در میان برخی از فروشندگان واحدهای کوچک‌متراژ، آگاهی آنها از این واقعیت است که گروهی از خانه‌اولی‌های وام‌دار که موعد دریافت تسهیلات آنها فرا رسیده، چاره‌ای به جز خرید آپارتمان کم مساحت ندارند و این بازار در هر شرایطی حتی با وجود رکود عمیق فعلی، مشتریانی بیش از سایر نواحی بازار مسکن دارد، هرچند آنها واقعیت مهم‌تر درباره استطاعت خریداران مسکن را در این نوع قیمت‌گذاری نادیده گرفته‌اند.