مجله دلتا
آیا به گردشگری وحشت علاقه دارید؟ آیا می‌دانستید که یکی از مخوف‌ترین زندان‌های دنیا در استان آذربایجان غربی و در نزدیکی شهر تکاب قرار گرفته است؟
زندان سلیمان در آذربایجان غربی

محلی‌ها می‌گویند، زندان دیو یا زندان سلیمان، مکانی است که سلیمان نبی، دیوهای نافرمان را در آن زندانی می‌کرده است؛ دیوهایی که کماکان، صدای فریادهای گوش‌خراش آن‌ها از دهانه کوه به گوش می‌رسد. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با زندان سلیمان در آذربایجان غربی آشنا شوید.

زندان سلیمان در آذربایجان غربی

زندان سلیمان، یک اثر طبیعی و در واقع، کوهی است که در سه کیلومتری غرب تخت سلیمان در آذربایجان غربی واقع شده است. فاصله این کوه تا ارومیه، حدود ۳۰۰ کیلومتر و تا تکاب، ۴۰ کیلومتر است. برای دسترسی به این کوه از ارومیه، حدود پنج ساعت و از تکاب، حدود ۴۰ دقیقه راه دارید. کوه زندان سلیمان در ۴۷۵ کیلومتری تهران واقع شده است و برای رسیدن به آن باید، حدود ۶ ساعت رانندگی کنید.

درباره زندان سلیمان بیشتر بدانید

زندان سلیمان یا زندان دیو، تپه‌ای در میان دشتی زیبا، متعلق به دوره سوم زمین‌شناسی است. این کوه که یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان آذربایجان غربی به شمار می‌آید، هر سال، گردشگران زیادی را به این منطقه از ایران می‌کشاند. این کوه میان تهی و مخروطی شکل در نگاه اول، بسیار وهم‌انگیز به نظر می‌رسد. به‌دلیل برخورداری از حفره‌ای عمیق و وجود یک چاه، از گذشته اهمیت ویژه‌ای داشته است. اگر از این کوه بالا بروید، در دهانه آن با حفره‌ای بسیار عمیق و ترسناک روبه‌رو خواهید شد که با نگاه کردن به انتهای آن، سرگیجه خواهید گرفت.

زندان سلیمان در آذربایجان غربی

حفره درون کوه در طول هزاران سال از رسوبات کانی‌ها در آب به وجود آمده است. کوه زندان سلیمان، بین ۸۷ تا ۱۰۸ متر ارتفاع دارد؛ با این حال، حفره عمیق داخل آن با حدود ۸۰ متر ارتفاع و با دهانه تقریبی ۶۵ متر، گسترش پیدا کرده است.

مسیر دسترسی زندان سلیمان

برای دسترسی به زندان سلیمان باید به استان آذربایجان غربی بروید. سپس از جاده بیجاب به تکاب، وارد جاده دندی شوید. پس از عبور از تخت سلیمان، سه کیلومتر به‌سمت غرب حرکت کنید تا به کوه اسرارآمیز زندان دیو یا زندان سلیمان برسید.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند روستای ایرانی که در آن کوچه و خیابان وجود ندارد

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم آذر 1400 ساعت 14:57 توسط مجله دلتا بدون نظر

اگر دل‌مان بخواهد به روستای سرسبزی بالای ابرها برویم و کوه و جنگل زیر پای‌ ما باشد، می‌توانیم به جایی مثل درازنو سفر کنیم.
روستای درازنو در گلستان

روستای درازنو در ۴۰ کیلومتری شهرستان کردکوی، در محدوده روستای بالاجاده و در مجاورت قله درازنو با ارتفاع حدود ۲۸۰۰ متر قرار دارد و یکی از دهکده‌های ییلاقی استان گلستان به‌شمار می‌رود. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با روستای درازنو در گلستان آشنا شوید.

روستاهای گلستان

روستای درازنو در گلستان

این روستا در بلندترین ارتفاعات کردکوی واقع شده است و از آن‌جا می‌توان چشم‌اندازی بی‌نظیر از طبیعت اطراف، دریای خزر و روستا‌ها و شهرهای مجاور داشت. دسترسی به این روستا با طی کردن جاده‌ای پرپیج‌ و‌ خم از میان پارک جنگلی امام رضا میسر است. برای خرید انواع مواد خوراکی و دیگر وسایل مورد نیاز می‌توانید به فروشگاه روستا مراجعه کنید و برای اقامت شبانه، علاوه بر امکان کمپینگ، خانه‌های اجاره‌ای هم در درازنو فراهم است.

روستاهای شمال

خانه‌های این منطقه

خانه‌های روستایی این منطقه از کاهگل یا چوب ساخته شده‌اند و سقف کانه‌پوش و شیب‌داری دارند. خانه‌هایی که در دامنه‌ کوه قرار دارند و به خانه‌های فانتزی کوهستانی خیلی شبیه‌اند. بالکن خانه‌ها رو به سطح شیب‌دار است و می‌شود آن پایین‌ را از بالکن خانه تماشا کرد. روستای درازنو، برق دارد و آب روستا هم از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود.

از درازنو به دشتی پهناور می‌رسیم که رنگ یک‌دست سبزی به خود گرفته. کمی‌ که جلوتر برویم دشت، جایش را به دره و پرتگاه می‌دهد. می‌توان آن‌جا نشست و به چشم‌انداز تماشایی آن پایین چشم دوخت. جایی که تعداد زیادی روستا و جنگل از گلستان تا مازندران زیر پای ماست. حتی دریای خزر و خلیج گرگان را هم می‌توان دید.

این‌ منطقه چند چشمه پرآب هم دارد که آب زلالی در آن‌ها می‌جوشد. پوشش گیاهی منطقه متنوع است، از آویشن و گل‌گاوزبان تا کنگر وحشی، بابونه و گزنه در این محدوده پیدا می‌شود.

جاذبه های گلستان

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند پاریس ایران کجاست؟

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم آذر 1400 ساعت 14:52 توسط مجله دلتا بدون نظر

قلعه‌‌های یخی یکی از جاذبه‌های منحصر‌به‌فرد شهر میدوی آمریکا است که به دست انسان ساخته شده‌اند و از چندین تونل، برج و طاق کمانی تشکیل شده‌‌اند.
قلعه یخی در آمریکا

بدون تردید گردشگری زمستانه هم به اندازه سفرهای تابستانی جذاب است و برخی از کشورها در فصل زمستان با جاذبه‌های زمستانی منحصر‌به‌فرد خود که برخی از آن‌ها بی‌نظیر هستند، گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کنند. قلعه‌‌های یخی در شهر میدوی آمریکا در ایالت یوتا در جنوب غربی این کشور، یکی از این جاذبه‌ها هستند که بازدید از آن‌ها را نباید از دست بدهید. این قلعه‌ها همچون هزارتویی مرموز و جذاب نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کنند و می‌‌توانید ساعت‌ها از دیدن آن‌ها لذت ببرید. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با قلعه یخی در آمریکا آشنا شوید.

قلعه یخی در آمریکا

ساختار این چند قلعه‌ یخی طوری است که بازدیدکنندگان از زمان ورود آن‌ها تا پایان بازدیدشان شگفت‌زده می‌‌شوند. قبل از ورود بازدیدکنندگان به این قلعه‌های باشکوه و سحرانگیز، با برنامه‌های جالبی مانند آتش‌بازی و برنامه‌های دیگر از آن‌ها به گرمی استقبال می‌شود. وزن هر یک از این قلعه‌های یخی که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند، تقریبا ۱۱۳۴۰ تن است.

با ورود به این قلعه‌ها تصور می‌‌کنید که به قلعه‌ پری‌ها پا گذاشته‌اید. برای القای بیشتر این حس، خواهران انیمیشن محبوب منجمد (Frozen) هم به دیدار بازدیدکنندگان می‌آیند. حتی پیشنهاد می‌دهند با آن‌ها عکس بگیرید.

به منظور افزایش ماندگاری این چند قلعه‌ یخی، هر روز هزاران قندیل یخی در دمای انجماد قرار می‌گیرند و آب بسیار سرد نیز به آن‌ها اسپری می‌شود. این کار باعث می‌شود که وزن قندیل‌ها هر شب به ۲۰ تن برسد و این گونه جذابیت مجسمه‌های یخی و قلعه‌ها مضاعف شود. لامپ‌های ال‌ای‌دی رنگارنگ و گسترده و فواره‌های آب نیز نقش مهمی در جذاب‌تر شدن این قلعه‌ها دارند. در ضمن می‌توانید در این قلعه‌ها از سر خوردن روی سرسره‌های یخی نیز  لذت ببرید.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند رستوران عجیبی که از استخوان ساخته شده است!

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و نهم آذر 1400 ساعت 14:48 توسط مجله دلتا بدون نظر

در نقاط مختلف دنیا رستوران‌های عجیبی وجود دارند که ممکن است کمی غیرمعمول باشند و شما را انگشت به دهان بگذارند.
رستوران اسکلتی اوئسو در مکزیک

دکور اصلی و مجسمه‌های داخل رستوران «اوئسو» در مکزیک، با عناصر اسکلت و استخوان ساخته شده است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با رستوران اسکلتی اوئسو در مکزیک آشنا شوید.

رستوران اسکلتی اوئسو در مکزیک

رستوران‌ها معمولا سعی می‌کنند که استخوان حیوانات را به ظرف غذا محدود کنند و بر در و دیوار نمایش داده نمی‌شود. اما رستوران “اوئسو” (Hueso) که به زبان مکزیکی ترجمه آن همان “استخوان” می‌شود، دکور اصلی و مجسمه‌های داخل آن با عناصر اسکلت و استخوان ساخته شده است.

ایگناسیو کادنا (Ignacio Cadena) طراحی جالب و شبح‌وار این رستوران را بر عهده داشته است. طراحی این بنا شامل هزاران استخوان واقعی و مصنوعی حیوانات است. این استخوان‌ها شامل جمجمه، فک و ستون فقرات و دیگر اسکلت‌ها می‌شود که به صورت تزئینی در قفسه و تابلوها استفاده شده است. اما هیچ کدام از این استخوان‌ها، استخوان انسان نیستند.

رستوران جمجمه

قسمت بیرونی رستوران

قسمت بیرونی رستوران، که کادنا آن را “پوست” می‌نامد، نمای کاشی و سرامیک دست ساز دارد. این نما با الگوهای مارپیچ تزئین شده و شبیه دوخت و بخیه است. در داخل نیز، دیوارهای مشترک ترسناک با ۱۰۰۰۰ استخوان نقاشی شده و آلومینیوم آراسته شده است. این استخوان‌ها شامل جمجمه، فک و ستون فقرات و دیگر اسکلت‌ها می‌شود که به صورت تزئینات در قفسه و تابلوها استفاده شده است. اما هیچ کدام از این استخوان‌ها، استخوان انسان نیستند. آن‌ها در ترکیب با پوشش سفید رنگ دیوار و دکور داخل، به ما یادآوری می‌کند که انسان‌ها در گذشته‌های دور از چه چیزی به عنوان چنگال و قاشق استفاده می‌کردند.

دیوارهای آجری سفید و مبلمان از چوب رنگ پریده و صاف، مفهوم شبح مانندی را تکمیل می‌کند. یک تک استخوان حلق‌آویز شده بالای در ورودی قرار دارد که می‌تواند هشداری برای کسانی باشد که از استخوان و اسکلت خوششان نمی‌آید.

رستوران اسکلت مکزیک

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند روستای ایرانی که در آن کوچه و خیابان وجود ندارد.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هشتم آذر 1400 ساعت 13:32 توسط مجله دلتا بدون نظر

در کشورمان ایران، شهرهایی هستند که با القابی معروف شده‌اند. بروجرد که به پاریس کوچک ایران معروف است، به عنوان پایتخت انیمیشن ایران نیز شناخته شده است.
جاذبه های گردشگری بروجرد

بروجرد به‌دلیل داشتن طبیعتی کوهستانی، مزارع و مراتع سرسبز، آب و هوای مطلوب و جاذبه‌های گردشگری فراوان، به‌عنوان عروس زاگرس نیز شناخته می‌شود. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با جاذبه های گردشگری بروجرد آشنا شوید.

در تاریخ شفاهی و موجود عموم جامعه بحث پاریس کوچک به وفور و دهان به دهان می‌چرخد. این‌که در زمان حکومت قاجار چند تن از سفرا و جهانگردان فرانسوی به بجنورد سفر کرده و وقتی با امکانات این شهر از جمله برق و شکل خیابان‌ها مواجه شدند، از این شهر به عنوان “پاریسی کوچک” یاد کردند. چراکه به گفته آن جهانگردان، خیابان‌های این شهر همانند خیابان‌های پاریس بوده است.

خانه مصری

خانه مصری یکی از عمارت‌های تاریخی و باقی‌مانده از دوران حکومت قاجار در شهر بروجرد محسوب می‌شود که از تزیینات زیبایی شامل کاشی‌کاری و آجرکاری تشکیل شده است. بازدید از این عمارت تاریخی که نمای بیرونی آن توسط آجر و سفال مزین شده، می‌تواند اصول معماری خانه‌های ایرانی را به شما نشان دهد.

پاریس ایران

ارگ بروجرد

ارگ بروجرد از دیگر آثار تاریخی بروجرد است که در واقع یک تاسیسات و سیستم آب‌رسانی بسیار قدیمی سفالی محسوب می‌شود که اخیرا و طی گودبرداری ساختمانی به‌طور کاملا اتفاقی در این شهر کشف شده است. گفته می‌شود که این تاسیسات در واقع پالایشگاه و تصفیه‌خانه آب است که با توجه به اظهارات کارشناسان، قسمتی از سیستم آبی ارگ قدیم این شهر بوده است.

دیدنی های بروجرد

روستای کرکیخان

روستای کرکیخان در مجاورت محور اصلی بروجرد به غرب و شمال‌غربی کشور در منطقه‌ای ییلاقی و بسیار خوش آب و هوا جای گرفته است و یکی از مناطق تفریحی و طبیعی این شهر به شمار می‌رود.

جاذبه بروجرد

چشمه سراب کرتول

چشمه سراب کرتول یا کرتیل یکی از تفرجگاه‌ها و جاذبه های گردشگری بروجرد است که در شمال غربی آن قرار دارد. سراب کرتول در دامنه‌ کوه‌های گرین و در میان قلل زیبای هیجده یال و قله‌های نهاوند واقع شده‌ است که در همه‌ ایام سال با استقبال مسافران و شهروندان همراه است.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هشتم آذر 1400 ساعت 13:28 توسط مجله دلتا بدون نظر