مجله دلتا
می‌توان گفت، در کل جهان، در طول تاریخ نظام‌های مرد سالار، برتری اجتماعی داشته‌اند اما منطقه‌هایی هم وجود دارند که زن موقعیت و مقام خاصی در آن دارد.
قبیله موسو در چین

در نقاط محدودی از جهان، می‌توان نظام‌های مادر سالاری را مشاهده کرد.  با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با قبیله موسو در چین آشنا شوید.

قبیله موسو در چین

این قبیله که موسو نام دارد یکی از نادرترین وعجیب‌ترین قبیله‌ها در جهان است که در آن زن و شوهر با هم زندگی نمی‌کنند بلکه پیش پدر یا مادر خود می‌مانند. در قبیله‌ای به‌نام موسو، مادربزرگ خانواده در واقع رهبر خانواده است و نام‌های خانوادگی و هویت اجتماعی فرد از طریق مادر و اجداد او معنی میابد.

چند شوهری

این قبیله در دامنه‌های هیمالیا وجود دارد و توسط زنان اداره می‌شود و مردان آن به کلی به حاشیه رانده شده‌اند.در واقع نظام کمونیستی نتوانست تنوع فرهنگی این مردم را بر طبق اهداف کمونیستی، یکسان ساز کند. در این قبیله بسیاری از کارها مهم توسط زنان انجام می‌شود اما شکار و ماهیگیری را همچنان مردان انجام می‌دهند.

ازدواج گذری در این جامعه یکی از صورت‌های اصلی ازدواج است. به این ترتیب که زن می‌تواند همسران زیادی داشته باشد. در این قبیله مرد‌ها باید در خانه زن باشند. اما تا قبل از غروب آفتاب هر مرد باید به خانه مادرش بازگردد، اگر از این ازدواج فرزندی به‌دنیا آمد، بزرگ کردن آن به عهده خانواده مادری است.

قبیله مادر سالار

از آنجا که قبیله موسو جامعه‌ای مادرسالار است، اموال از مادر به ارث می‌رسد و مشکلی در تقسیم ارث ایجاد نمی‌شود. اغلب زن‌ها نیز پدر فرزند خود را می‌شناسند و او را به فرزندشان معرفی می‌کنند.

با این حال هرگز تنبیه اجتماعی خاصی نیز برای چنین زنان و چنین فرزندانی وجود ندارد و بچه‌هایی که پدرشان را نمی‌شناسند آن را پنهان نمی‌کنند. بچه‌ها هرچند با پدرشان زندگی نمی‌کنند اما در جشن سال نو برای ادای احترام به خانه پدرشان می‌روند.

بازدید از قبیله موسو

جالب است بدانید، گردشگران بسیاری برای دیدن این قبیله مادر سالار وارد آن می‌شوند. به‌خصوص برای دیدن مراسم رقص آتش که در خلال آن زنان، شوهران خود را انتخاب می‌کنند. این مراسم با رسومات خاصی برگزار می‌شود که گردشگران را شگفت‌زده می‌کند.

قبیله موسو در کشور چین

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و دوم دی 1400 ساعت 10:8 توسط مجله دلتا بدون نظر