مجله دلتا
تا به حال به کوچه‌های رنگی رفته‌اید؟ در کوچه‌های رنگی حس زندگی و زیبایی به وفور یافت می‌شود.
کوچه رنگی تهران

با قدم زدن در کوچه‌های رنگی بهترین احساس به شما منتقل شده و باعث می‌شود لبخند مهمان لب‌های شما شود. این کوچه‌های رنگی در بعضی از شهر‌های کشور عزیزمان ایران وجود دارد که می‌توانید با رفتن به آنجا و قدم زدن در آن، حس زندگی و شاد بودن را به خودتان انتقال بدهید. با مجله دلتا همراه باشید تا با کوچه های رنگی تهران آشنا شوید.

کوچه های رنگی تهران

کوچه‌های رنگی کوچه‌هایی هستند که توسط اهالی خوش‌ذوق و شهرداری، رنگ‌آمیزی می‌شوند تا مقصدهای جذاب گردشگری برای شهر باشند. می‌توان با رنگی کردن کوچه‌ها و قرار دادن المان‌های جذاب، شهری جذاب‌تر برای هموطنان، ایران‌گردان و جهان‌گردان خلق کرد. این کوچه‌ها بهترین لوکیشن برای عکاسی هستند. شهر جذاب برای شهروندان انرژی مثبت، خلاق و شاد را به ارمغان می‌آورد که اقدامی کوچک اما مهم برای شاد زیستن است. پس باید به معماری منظره و مبلمان شهر، توجه ویژه داشت.

اگر برای گشت و گذار در شهر تهران به دنبال مکان‌های جذاب هستید به مطلب ۵ بام درجه یک تهران را از دست ندهید مراجعه کنید.

کوچه رنگی تهران

کوچه رنگانگ تهران کجاست؟

کوچه شهیدخسرو قدیابی در محله دستغیب تهران، مثل کوچه برلن، امروزه یکی از کوچه‌های معروف تهرانی‌ها است. جایی که با تلاش اهالی و شهرداری محل، فضای شاد و رنگارنگی را خلق کرده است. همچنین تنالیته‌های رنگ‌های گرم، فضایی زیبا و محبوب برای سلفی‌بازهای اینستاگرام ایجاد کرده است.

پروژه کوچه رنگی در منطقه ۹ شهرداری اجرا شده و امیدوار هستیم که مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، کوچه‌های رنگی و شاد برای اهالی شهر تهران داشته باشند. طبق برنامه‌ریزی سازمان زیباسازی شهرداری تهران، قرار است کوچه‌های دیگری نیز در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، به پروژه کوچه رنگی تهران اضافه شوند.

کوچه رنگانگ تهران

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب ۳ روستا در اطراف تهران که هوش از سر شما می‌پراند!  را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در دوشنبه چهارم بهمن 1400 ساعت 11:1 توسط مجله دلتا بدون نظر

مخمل کوه زیبا یکی از شگفتی‌های ناب خلقت و طبیعت است. شگفتی شگرفی که توانسته منظره خاص و منحصر به فردی خلق کند تا بتواند چشم‌های جهانیان را به خود خیره کند.
کوه مخمل

در نظر بگیرید کوهی بلند، عظیم، سخت و بزرگ را که پوششی مخمل‌گون بر تن دارد و از دور، درست به مثال پارچه‌ای مخمل و نفیس می‌درخشد و با درخشش الماس‌گونش دل‌ها را شیفته و اسیر خود می‌کند. مخمل‌کوه، یکی از کوه‌های بسیار زیبای لرستان به ارتفاع نزدیک به دو هزار متر در شمال شرق خرم آباد است. این کوه قسمتی از شهر خرم آباد را در دامن خود جای داده است. مثل همیشه با مجله دلتا همراه باشید تا با این کوه مخمل بیشتر آشنا شوید.

کوه مخمل

برای رسیدن به مخمل‌کوه زیبا فقط کافی است به قدر ۱ ساعت از زمان جذاب سفر خودتان را به راننگی در جهت شرقی شهر جذاب و تماشایی خرم‌آباد اختصاص دهید. به عبارتی دیگر با طی‌کردن ۱۵ کیلومتر در مسیرالشتر، این کوه مقتدر را با چشم سر خواهید دید.
این کوه بافتی رسوبی دارد و بیشتر آن پوشیده از گلسنگ است. با آغاز فصل بارش گلسنگ‌ها سیاه رنگ و آفتاب گریز هستند، به همین علت قسمت‌هایی از مخمل‌کوه که کمتر آفتاب‌گیر است سرسبزتر و دیدنی‌تر است. پارک جنگلی مخمل‌کوه یکی از ظرفیت‌های بزرگ گردشگری لرستان است.
کوهی مخمل در خرم آباد
اگربه این دست مطالب علاقه‌مند هستید در ادامه مطلب کوهی در ایران که همیشه می‌سوزد را مطالعه کنید.

پوششی مخملین و دو رنگ

یکی از شگفتی‌های شگرف حیات در این کوه‌های حیرت‌برانگیز گلسنگ‌هایی هستند که تمام سطح این کوه بزرگ و مرتفع را پوشانده‌اند. همین گلسنگ‌ها سبب می‌شوند که تن‌پوش درخشان این کوه پرهیبت در فصل سرما یعنی ماه‌های فصل خزان و زمستان به رنگ قهوه‌ای یا سیاه تبدیل شود و در فصل گرما  به رنگ سبز دیده شود.
گلسنگ‌های فراوان و وسیعی که تمام بخش‌های کوه را پوشانده، سبب شده است که این منطقه جلوه و چشم‌اندازی متفاوت و متمایز پیدا کند. جلوه‌ای شبیه به مخمل براق و مرغوب که با تغییر فصل و تغییر زاویه تابش خورشید درخشان رخ عوض می‌کند و از رنگی به رنگی دیگر تغییر پیدا می‌کند. گردشگران با کوله باری سبک و لباس‌هایی راحت و کفش‌هایی مخصوص راهی این دیار بکر خواهند شد، از کوه‌های مخملین بالا خواهند رفت.

نکته‌ای که قبل از رفتن به این کوه چشم‌نواز باید توجه کنید

نکته اینکه در این منطقه زیبا و رویایی از پخت و پز و روشن‌کردن آتش پرهیز کنید. چون ممکن است شعله‌های آتش همراه باد به رقص درآیند و دامن مخملین دشت را آلوده کنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد ممکن است تمام دشت بسوزد.
ما وظیفه داریم که از این میراث گران‌بها، این پهنه منحصر به فرد و تماشایی به بهترین شکل ممکن مراقبت کنیم. چون این تابلوی بی‌نظیر نه تنها متعلق به تمام مردم مهربان ایران زمین در این عصر و دوره است بلکه باید برای دوران بعدی زندگی نیز باقی بماند.
مخمل کوه در لرستان
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری،مطلب آلپ ایران کجاست؟ را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در یکشنبه سوم بهمن 1400 ساعت 13:7 توسط مجله دلتا بدون نظر

در شهر لرستان، وجود رشته‌های کوه‌های فراوان موجب شده است که آن را به آلپ ایران تشبیه کنند.
آلپ ایران

اشترانکوه یا آلپ ایران، تکه‌ باشکوه از کوه‌های زاگرس که در شرق استان لرستان و جنوب شرقی شهر دورود و تا جنوب الیگودرز گسترده شده است. در میان قله‌های زیبای ۱۴گانه این رشته کوه، «کول جنو» با ۳۸۱۳ متر خودنمایی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این کوه با مجله دلتا همراه باشید.

آلپ ایران

کوهنوردان محلی «کول جنو» را خانه «اجنه» معنی می‌کنند و وجه تسمیه این نامگذاری، انعکاس غرش مهیب بهمن‌های سهمگین زمستانی در  این دره اسرارآمیز است. شاید همین غرش‌های مهیب و متعدد باعث شده است که گذشتگان، این قله را خانه اجنه بدانند، گویی این تصور آنان همچنان بر این کوه سایه انداخته است. اغلب کوهنوردان «کول جنو» را فنی‌ترین قله زاگرس می‌دانند و مرگ ۹ کوهنورد مشهدی پس از صعود به کول جنو در سال گذشته یکی از دردناکترین خاطرات مسافران کوهستان از این قله است.

اشترانکوه معرف به آلپ ایران

اگربه این دست مطالب علاقه‌مند هستید در ادامه مطلب اینجا سوئیس ایران است را مطالعه کنید.

اشترانکوه از مناطق منحصربه‌فرد زیستی ایران

اشترانکوه به‌عنوان آلپ ایران منطقه‌ای ویژه به لحاظ پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری است. سال‌هاست پروژه‌های شکار ممنوع، حفاظت رویشی و دوره‌های پژوهشی در آن اجرا می‌شود. تا بلکه از روند تخریبی پوشش گیاهی آن جلوگیری و گونه‌های در معرض انقراض جانوری به زاد و ولد متعادلی دست پیدا کنند.

برخورداری از شرایط زیست‌محیطی در اشترانکوه

یخچال‌های طبیعی و دائمی این رشته‌کوه یکی از زیباترین کوه‌های کشور به شمار می‌رود که در تمام سال از برف و یخ پوشیده است. منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه یکی از مناطق منحصربه‌فرد و پرجاذبه طبیعی لرستان است که به لحاظ برخورداری از شرایط زیست‌محیطی و ویژگی‌های زمین شناسی زیستگاه مناسب و مستعدی برای رشد و تکثیر جانوران به‌خصوص پستانداران محسوب می‌شود.

 آلپ ایران در لرستان

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری،مطلب کوهی در ایران که همیشه می‌سوزد را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در یکشنبه سوم بهمن 1400 ساعت 13:6 توسط مجله دلتا بدون نظر

امروزه بسیاری از توریست‌ها، علاقه به اقامت در هتل‌هایی دارند که امکاناتی خاص یا عجیب دارند. چرا که با اقامت در این هتل‌ها فرصت تجربه کردن لحظاتی جدید و متفاوت را دارند. در اینجا با یکی از شگفت انگیزترین هتل‌های ایران آشنا می‌شوید.
هتلی عجیب در ایران

اگر اهل سفرهای ماجراجویانه باشید ترجیح می‌دهید به جای یک هتل لوکس پنج ستاره، جایی را انتخاب کنید که علاوه بر راحتی، نیاز کنجکاوی و طبیعت‌گردی شما را هم برطرف کند. جایی که بتوانید با منظره‌ یک دریاچه یا یک دشت و نوازش یک نسیم از خواب بیدار شوید. اگر عاشق چنین سفری هستید پس با مجله دلتا همراه شوید تا با هتلی عجیب در ایران آشنا شوید.

هتلی عجیب در ایران

هتل ترنج کیش

هتل‌های دریایی در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارند. تجربه‌ دلنشینی خواهد بود وقتی یک غذای دریایی تازه را در یک رستوران بدون سقف و با منظره‌ دریا میل می‌کنید و زیر پایتان یک کف شیشه‌ای است. خبر خوش آن‌که اگر این تجربه برای‌ شما وسوسه‌انگیز است، می‌توانید سری به هتل ترنج کیش بزنید. هتل ترنج کیش که بر روی آب‌های نیلگون خلیج‌فارس ساخته شده، می‌تواند یک خاطره‌ رویایی را برای شما رقم بزند. با اقامت در این هتل می‌توانید یکی از دل‌انگیزترین غروب‌های آفتاب را در همین کشور خودمان ببینید. می‌توانید وسط دریا باشید و یک دل سیر از هوای تازه‌ دریایی نوش جان کنید. می‌توانید روی کف شیشه‌ای اتاق‌ها راه بروید و به دریای زیر پایتان بنگرید.
هتلی عجیب در ایران

معماری هتل ترنج کیش

مهندسین سازه، مشاوران و کادر اجرایی پروژه هتل ترنج کیش تلاش کرده‌اند تا این پروژه تماما دوستدار محیط زیست باشد و کمترین آسیب را به طبیعت وارد کند. برای ساخت این هتل تحقیقات و پژوهش‌های بی‌شماری انجام گرفته است. در نهایت منطقه شمال غربی کیش به علت یکدست بودن سطح دریا از ساحل برای ساخت هتل ترنج کیش انتخاب شد. همین اختلاف ۱۰۰ متری دریا از ساحل سبب شده تا این منطقه هیچگاه دچار طوفان یا امواج شدید نشود.

جزیره مصنوعی در هتل ترنج

همچنین، دو جزیره مصنوعی زیبایی در هتل دریایی ترنج کیش ساخته شده است تا بستری مناسب برای جذب پرندگان مهاجر و حفظ هرچه بیشتر اکوسیستم طبیعی در این منطقه باشد. از این رو از هر یک از میهمانان این هتل انتظار می‌رود تا در زمان اقامت خود با تکیه بر این اساس در حفظ محیط زیست تلاش کنند.هتلی در آغوش خلیج فارس

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب درخشش ستارگان در این دریای شگفت انگیز را بخوانید.

امکانات هتل ساحلی ترنج کیش

هتل ترنج کیش با دارا بودن امکاناتی منحصر‌به‌فرد و ویلاهای به هم پیوسته در دریا و خشکی در نوع خود بی‌نظیر است. البته این هتل با وجود پرسنل حرفه‌ای و طراحی منحصر به فرد، به خوبی توانسته خدماتی عالی به میهمانان ارائه دهد.

این مجموعه با دارا بودن رستوران بر روی آب، کافی شاپ یخی، سالن ماساژ و یوگا، قایق‌های چوبی، آب‌نمای موزیکال، فروشگاه، سرزمین بازی، فضای ورزشی، حمام آفتاب و استخر در بام هتل در رده هتل‌های محبوب و پنج ستاره قرار گرفته است.

هتلی شگفت انگیز در خلیج فارس

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب جزیره‌ای شگفت‌انگیز با خاک خوشمزه را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در یکشنبه سوم بهمن 1400 ساعت 12:12 توسط مجله دلتا بدون نظر

خاک خوشمزه! بله درست شنیدید می‌خواهیم شما را به جایی ببریم که می‌شود خاکش را خورد بدون آن‌که برایتان اتفاقی بیفتد. جالب‌تر این‌که این خاک در کشور خودمان است!
جزیره ای با خاک خوراکی

شاید در ابتدا کمی تعجب کنید و بپرسید مگر می‌شود خاک را هم خورد؟ بله می‌شود. البته اگر به جزیره هرمز سفر کنید. خاک خوراکی هرمز متعلق به کوه خوراکی در جزیره هرمز است. ما هر چه از شگفتی‌های این جزیره برای شما حرف بزنیم کم گفته‌ایم! با مجله دلتا همراه باشید تا با هم سری به این جزیره ای با خاک خوراکی بزنیم و ببینیم چطور خاک آن را می‌شود خورد.

جزیره ای با خاک خوراکی

با سفر به جنوب ایران، در مسیر دریایی قشم به سمت هرمز می‌توانید کوه‌های رنگی جالبی ببینید. هرمز شگفتی‌های رنگارنگ جالبی دارد. شما می‌توانید با سفر به آن خاک‌هایی که دارای رنگ هستند را لمس کنید. خاک زرد، سفید، قهوه ای، قرمز، طوسی، وغیره. اما خاک یکی از کوه‌های هرمز را می‌توانید نه تنها با دستانتان لمس کنید بلکه در غذایتان هم بچشید و لذت ببرید.

استفاده از این خاک به عنوان ادویه

یک نوع از خاک جزیره هرمز توسط محلی‌ها در طبخ غذا زیاد استفاده می‌شود آن گلک نام دارد. اهالی هرمز از این خاک به عنوان یک ادویه استفاده می‌کنند که به غذایشان رنگ دهد. گلک متعلق به کوهی قرمز رنگ است که محلی‌ها به آن دلک می‌گویند. بانوان جزیره هرمز از گلک این ادویه خوش رنگ در تهیه ماهی‌های جنوبی، ترشی‌ها، مرباهای خوش‌طعم و نان‌های محلی استفاده می‌کنند. یکی از نان‌های خوشمزه‌ای که با این خاک تهیه می‌شود، تمشی نام دارد. این کوه خوراکی حدود ۲۰۰ متری جنوب هرمز است و خاک آن در فرهنگ غذایی هرمز نقش مهمی دارد. محلی‌ها ماهی‌های تازه جنوبی را با پوست نارنج و سس در یک دبه می‌ریزند و این دبه را برای ۲ ماه زیر نور مستقیم آفتاب می‌گذارند تا با آن «سوراغ» درست کنند. اهالی هرمز از خاک سرخ رنگ خوراکی برای تهیه غذاهایی جون میگو، عدس پلو، کله جوش و غیره نیز استفاده می‌کنند، چرا که غذایشان را حسابی خوش طعم و بو می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در سفر به هرمز حتما برای یک بار هم که شده غذایی را امتحان کنید که در ترکیب آن از این خاک کمک گرفته شده است.
 خاک خوراکی هرمز
اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب کشوری که مردمش با نفت خام حمام می‌کنند را بخوانید.

استفاده از این خاک در تهیه سس

جالب می‌شود وقتی بدانید بومی‌های این جزیره از این خاک می‌توانند یک سس درست کنند! آن‌ها این خاک خوراکی هرمز را در ابتدا پاک سازی می‌کنند و با آب ترکیب می‌کنند. پس از آن‌که این محلول ته نشین شد آب غلیظ سرخ‌ رنگی که از آن مانده است را با کمی نمک ترکیب می‌کنند و در نهایت یک سس قرمز رنگ را به وجود می‌آورند. نمک استفاده شده در این سس هم از همان کوه‌های نمکی قشم به دست می‌آید.

خاک خوراکی هرمز باعث رونق وضع اقتصادی

خاک خوراکی هرمز باعث رونق وضع اقتصادی اهالی اینجا شده است. نه تنها از استخراج آن می‌توان استفاده زیادی برد، بلکه سوژه‌های عکاسی که در اینجا یافت می‌شود را نمی‌توانید در جای دیگر پیدا کنید. ایجا جزیره مداد رنگی هاست. با کمی خلاقیت می‌توانید عکس‌های جالبی از در سفرتان بگیرید.
ادویه رنگی هرمز
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب شهری در ایران که شما را پولدار می‌کند را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در شنبه دوم بهمن 1400 ساعت 11:39 توسط مجله دلتا بدون نظر

اگر به دنبال یک مکان رویایی در این روزهای برفی زمستان، برای گذراندن تفریحات خود و گرفتن عکس‌های هنری زیبا هستید، ما به شما اولسبلنگاه را پیشنهاد می‌کنیم.
مکان رویایی اولسبلنگاه

اولسبلنگاه بهشتی در جنوب ماسال است که تجربه‌ای بی‌نظیر را از تلفیق آسمان و زمین برای شما رقم خواهد زد. برای اینکه بیش‌تر با این مکان رویایی اولسبلنگاه آشنا شوید، با مجله دلتا همراه باشید.

مکان رویایی اولسبلنگاه

زیبایی بی‌نظیر و منظره‌های بکر و چشم‌نواز باعث شده است که آن را با مناطقی در سوئیس مقایسه کنند. اولسبلنگاه را سوئیس ایران و بهشت گیلان می‌دانند. بهشت گیلان، مقصد شماره یک گردشگری طبیعت‌گردها و عاشقان عکاسی است. این روستا در دویست و هفتاد کیلومتری غرب ماسال قرار دارد.

بهشتی برای تماشای ابرها

ارتفاعات ماسال، بهشتی است که تماشای ابرها بر بلندای آن ارمغان طبیعت است. این‌جا ابرها شما را در آغوش می‌گیرند و به میزبانی شما می‌آیند و یادآور مازیچال و فیلبند و جواهر‌ده می‌شود.
 سوییس ایران در ماسال
اگرعاشق سفر هستید در ادامه مطلب ۳ روستا در اطراف تهران که هوش از سر شما می‌پراند! را مطالعه کنید.

طبیعت بکر و فراموش‌نشدنی

رودخانه خالکایی درکنار آلاچیق‌ها و دکه‌های بین‌راهی در مسیر اولسبلنگاه، بخشی از طبیعت بکر و فراموش نشدنی ماسال است. در اولسبلنگاه، کلبه‌های چوبی برای گردشگران و طبیعت‌گردان وجود دارد. این روستای دلنشین نامش را از زبان تالشی گرفته است که خود از دو واژه اولسا و بلنگاه تشکیل شده است. در این زبان به معنی جایگاه بلندی است که بر روی آن درخت ممرز می‌روید.
اولسبلنگاه طبیعت رویایی
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب کشوری که مردمش با نفت خام حمام می‌کنند را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در شنبه دوم بهمن 1400 ساعت 11:38 توسط مجله دلتا بدون نظر

شهر نفتالان یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان است که مقادیری از ذخیره‌های نفتی در آن‌جا وجود دارد. این ماده به دلیل غلظت زیاد برای استفاده‌های تجاری نامناسب است؛ از این رو آن را به تفریحگاهی برای درمان‌های سنتی و به یک مرکز جذب گردشگر تبدیل کرده‌اند.
نفتالان، تفریحگاه درمانی

تاریخچه حمام نفت خام در این کشور به قرن ششم میلادی بازمی‌گردد. در‌ آن زمان در یک افسانه محلی آمده بود که یک شتر بیمار با نفت خام درمان شده‌ است. مارکوپولو نیز در مسیر سفر خود به چین، به مردم توصیف کرده که در حوضچه‌های نفت خام استحمام کنند.برای آشنایی بیشتر با نفتالان تفریحگاه درمانی با مجله دلتا همراه باشید.

نفتالان تفریحگاه درمانی

این مرکز در شهر نفتالان به متقاضیان این امکان را می‌دهد که در یک وان مملو از نفت خام حمام کنند. مردم آذربایجان معتقدند که این اقدام خاصیت درمانی دارد. با این وجود پزشکان نسبت به احتمال سرطان‌زا بودن این کار هم هشدار داده‌اند. متقاضیان درمان ۱۰ دقیقه در حمام سرشار از نفت دراز می‌کشند و ۳ هفته این کار را ادامه می‌دهند. به بیماران توصیه می شود بعد از درمان حداقل ۴۰ دقیقه استراحت کنند. افراد می‌توانند از سفر خود برای فیزیوتراپی، ماساژ آبرسان، درمان‌های پارافین و آروماتراپی نیز استفاده کنند.

معجزه درمان بیماری‌ها با نفت‌خام در این کشور

یک زن ۶۰ ساله روس که از درد مفاصل رنج می‌برد برای رفتن در یکی از وان‌های نفت به باکو سفر کرده است. پس از گذشت ده روز او می‌گوید که دردهایش کاهش پیدا کرده است. او می‌گوید این دوره درمانی از قرص‌هایی که ۱۲ سال از آن‌ها استفاده کرده تاثیرگذارتر بوده است.
نفت این منطقه نفت خام سنگینی است که بر خلاف نفت دریای خزر مناسب صادرات نیست. به جهت مواد خاصی که در این نفت وجود دارد نفت درمانی در آذربایجان برای درمان بیماری‌های پوستی و عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به جهت مواد خاصی که در این نفت وجود دارد برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نفتالان مرکز درمانی
اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب در این جاده‌ها آدرنالین خود را بالا ببرید را بخوانید.

آذربایجان این روزها یکی از مقصدهای مدعی گردشگری

آذربایجان این روزها یکی از مقصدهای مدعی گردشگری است که درصدد جذب گردشگران منطقه‌ای است. نفتالان شهری در ناحیه گورانبوی آذربایجان است. نفتالان در زبان آذربایجانی به معنای خریدار نفت است. این شهر مرکز تاسیسات منحصربه‌فرد نفتی است که نفت آن نفت خام سنگین است و خریدار صادراتی ندارد. هر چند برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که بین نفتالین و سرطان رابطه وجود دارد اما کارشناسان تفریحگاه می‌گویند که بیش از پانصد پژوهش دراین راستا انجام داده‌اند که خلاصه‌اش این است که رابطه مستقیم یا ضرر متعاقبی از حمام‌های نفت نفتالین وجود ندارد.
شهری که با نفت حمام می کنند
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب شهری در ایران که شما را پولدار می‌کند را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در شنبه دوم بهمن 1400 ساعت 11:38 توسط مجله دلتا بدون نظر

بسیاری از مردم چه ثروتمند و چه فقیر برای داشتن زندگی راحت پول نیاز دارند. برای همین در تکاپوی به‌دست آوردن آن هستند.
دریاچه گنج سلیمان

حالا اگر این پول یا گنج به‌دست آید خیلی هیجان‌انگیزتر است. آیا تا به حال به پیدا کردن گنج فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید کجاها امکان داشتن گنج وجود دارد؟ امروز مجله دلتا می‌خواهد مکانی را برای شما معرفی کند که با رفتن به آنجا حس پولدارشدن به شما دست می‌دهد. به نظر شما این جالب نیست؟ اول بهتر است راجع‌به دریاچه گنج سلیمان بدانید و سپس به راز موجود در این بنا برسیم.

دریاچه گنج سلیمان

در محوطه شهر تکاب یعنی در ۴۵ کیلومتری آن، محوطه باستانی با قدمت ۱۶۰۰ سال وجود دارد که یکی ازآثار معروف به حساب می‌آید. این آثار به دلیل اینکه از ارزش بالایی برخوردار است در یونسکو نیز به ثبت رسیده است. البته این را باید گفت که در این دریاچه آثار‌های زیادی وجود دارد اما این قسمت به دلیل اینکه گفته‌اند انسان‌ها را پولدار‌تر می‌کند مهم‌تر است. این مکان گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است. دریاچه تخت سلیمان که در نزدیکی شهر تکاب و روستای تخت سلیمان در آذربایجان غربی، مساحتی حدود ۱۲۴هزار مربع را دارا است که در تاریخچه خود شاهد حضور ماد‌ها ، اشکانیان، مغولان و ساسانیان را بوده است. یعنی شما می‌توانید با دیدن از این دریاچه سری هم به گذشته بزنید.

جالب ترین داستان ها درباره گنج این دریاچه

این دریاچه، چشمه‌ای جوشان و آهکی با قدمت هزاران سال است. از آنجایی که شدت املاح این دریاچه، اجازه غواصی و دید در عمق ۶۰ متری آن را نمی‌دهد. رازهای سر به مهر زیادی در مورد آن وجود دارد. گفته می‌شود شهری در زیر دریاچه وجود داشته که امروزه اشیای گران‌بهایی در آن مانده است. در اینجا جالب‌ترین داستان‌ها در مورد گنج  این دریاچه را برای‌ شما آورده‌ایم.
دریاچه گنج تکاب
اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب شهری عجیب به اندازه یک آپارتمان را بخوانید.

گنجینه کوروش کبیر

شاید دورترین واقعه تاریخی که اشاره به وجود اشیای قیمتی در دریاچه دارد، مربوط به دوران کورش کبیر باشد. گفته می‌شود که این پادشاه پس از غلبه بر پادشاه لیدیه، او را به ایران آورد. کوروش به هنگام آوردن وی به ایران، خزانه اشیای قیمتی او را گرفت و به عنوان نذر در آب مقدس دریاچه تخت سلیمان تکاب انداخت.

گنجینه اشکانی

در روایتی دیگر آمده است که سردار رومی، قلعه تخت سلیمان را محاصره کرد. نگهبانان آتشکده مقدس از وجود امکان سقوط قلعه، احساس خطر کردند. آن‌ها اشیای قیمتی موجود در آتشکده و معبد را به داخل دریاچه انداختند. هدف این بود که کسی به آن‌ها دسترسی نداشته باشد و اینکه نذری برای حفظ آن‌ها از دشمن بشمار آید.

گنجینه ساسانی

موبدان زرتشتی معتقدند دریاچه تخت سلیمان تکاب، به الهه آب‌ها به نام آناهیتا تعلق دارد. به همین دلیل ریختن اشیای نذری به داخل آن کاری مرسوم بوده است. با وقوع جنگ‌های ایرانیان و اعراب در صدر اسلام، نیروهای خلیفه دوم توانستند قلعه را محاصره کنند. درآن زمان نیز بعید نیست که گنج‌ها و نذوراتی را به دریاچه ریخته باشند.

انگشتر سلیمان نبی

بحث‌برانگیزترین گنجی که ممکن است در کف دریاچه تخت سلیمان وجود داشته باشد، انگشتر حضرت سلیمان است. براساس باورهایی بومی، کل مجموعه تخت سلیمان توسط نیروهایی ماورایی ساخته شده است. این نیروها از حضرت سلیمان فرمان می‌بردند.
دریاچه ای پراز گنج
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب دودکشی مرموز در زنجان که ساخته جن‌هاست! را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در جمعه اول بهمن 1400 ساعت 18:0 توسط مجله دلتا بدون نظر

هر جاذبه یا پدیده‌ای که اسمش از کلمات فرا‌طبیعی یا فرا‌زمینی مثل جن، روح و دیو تشکیل شده است بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. دودکش جن نیز از این قاعده مستثنی نیست.
دودکش جن در ماهنشان

در نزدیکی شهرستان ماهنشان استان زنجان جاذبه‌ای مرموز و عجیب قرار گرفته است. بنایی که ردی از جن و دیو را بر چهره دارد و بومی‌ها ساختش را کار جنیان می‌دانند. به همین دلیل است که به آن دودکش جن می‌گویند. برای آشنایی بیشتر با دودکش جن در ماهنشان ، مجله دلتا را همراهی کنید.

دودکش جن در ماهنشان

پدیده دودکش جن از آن دست از جاذبه‌هایی است که در نقاط مختلف دنیا مثل شهرستان ماهنشان زنجان دیده می‌شود. در اصطلاح زمین‌شناسی به پدیده طبیعی دود کش جن «هودو» می‌گویند، هودو در واقع سنگی شبیه قارچ است که در اثر فرسایش شکلی شبیه مناره بلند و نازک پیدا کرده و سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است، در زنجان به این هودوها «دودکش جن» گفته می‌شود.

دودکش جن و پری در زنجان

اگر سفر به مکان‌های مهیج و ترسناک را دوست دارید مطلب پلی مهیج در ایران که عبور از آن جرات می‌خواهد را بخوانید.

چرا محلی‌ها به این دودکش‌ها «دودکش جن» می‌گویند؟

برای دیدن دودکش جن باید به ۲۰ کیلومتری شهر ماهنشان و ۱۲۰ کیلومتری زنجان بروید. در آن‌جا ستونی بلند از جنس خاک رس را می‌بینید که در اثر فرسایشی طولانی مدت به وجود آمده است. تخته سنگی مسطح در بالای آن ظاهری شبیه دودکش را به آن داده است. شاید بپرسید چرا محلی‌ها به این دودکش‌ها «دودکش جن» می‌گویند؟ چون در گذشته ساخت هر بنایی که برای  انسان سخت بوده را به جن و دیو نسبت می‌دادند.  هودوها همیشه پدیده‌ای قابل توجه برای زمین‌شناسان هستند اما از هودوهای زنجان هیچ حفاظتی انجام نمی‌شود و در معرض تخریب قرار گرفته است.
دودکش جن
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب مرموزترین خانه در ایران را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در جمعه اول بهمن 1400 ساعت 17:55 توسط مجله دلتا بدون نظر

در تمام مسیر کوه‌پیمایی در روستای ثغوری واقع در خراسان‌جنوبی پلی پیش روی چشمان شما است، که ممکن است متوجه عظمت آن نشوید. تنها وقتی عظمت آن را درک می‌کنید که پشت به کوه نظاره‌گر منظره پل و دشت باشید.
پل سنگی

یک جاذبه طبیعی که بر اثر زلزله به‌وجود آمده است. خضری دشت بیاض از توابع شهرستان قاینات در خراسان جنوبی است. پل سنگی معروف این منطقه در حدود دوازده کیلومتری شمال غرب این شهر و دو کیلومتری شمال شرق روستای ثغوری قرار گرفته است. برای اینکه بیشتر با این پل سنگی آشنا شوید، با مجله دلتا همراه باشید.

پل سنگی

برای رسیدن به این پل باید خود را به شهر خضری دشت بیاض برسانید. و از آنجا مسیر روستای ثغوری را پیش بگیرید. از این نقطه می‌بایست از بومیان کمک بگیرید تا مسیر کوهستانی پل را به شما نشان بدهند. جاده‌ای نه‌چندان مناسب کوهستانی تا نزدیکی‌های پل می‌رود. از آنجا می‌بایست ادامه مسیر را پیاده بروید. بسته به سرعت و قدرت شما چیزی بین چهل و پنج دقیقه تا یک ساعت و نیم راه پیاده دارید. مسیر بالا رفتن تقریبا مشخص است و باید با احتیاط بالا بروید.
پل سنگی

پل سنگی از بقایای غارپارس

این پل قسمتی از سقف غار پارس است که پس از زلزله سال ۱۳۴۷ فروریخته است. بقایای سقف غار که شکل گنبدی داشته است، این پدیده را به‌وجود آورده است. بقایای غار هنوز وجود دارد و چند دهانه ورودی در غار که دقیقا مشخص نیست، کدام‌ یک ورودی اصلی غار است دیده می‌شود.
 پل سنگی از بقایای غارپارس
اگر به سفر به مکان‌های مهیج و ترسناک علاقه‌مند هستید مطلب پل ناکجا آباد، ترسناک‌ترین پل جهان را بخوانید.

توصیه برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت

امکان رفتن به روی پل وجود دارد. البته واژه پل بدان معنا نیست که قابل تردد باشد، بنابراین توصیه می‌شود که ریسک رفتن به روی پل را نکنید و برای عکاسی به همان اوایل پل اکتفا کنید.
پل سنگی در قاینات
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری، مطلب در این جاده‌ها آدرنالین خود را بالا ببرید را مطالعه کنید.

+ نوشته شده در جمعه اول بهمن 1400 ساعت 17:50 توسط مجله دلتا بدون نظر